Νέα 2019-2020
Ενημέρωση για την Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής σε ΓΕΛ-ΕΠΑΛ Εκτύπωση E-mail

Σύμφωνα με σχετική εγγύκλιο του Υπουργείου Παιδείας, οι μαθητές/-τριες που επιθυμούν να εγγραφούν στην Α' τάξη Δημόσιων Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. για

το σχολικό έτος 2020 – 2021, υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής», μέσω της εφαρμογής e-eggrafes στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία,
από τη 18η Ιουνίου 2020 και ώρα 09:00

έως και τη 2η Ιουλίου 2020 και ώρα 23:59.

Γενικές οδηγίες προς τους γονείς των μαθητών της Γ' Γυμνασίου: πατήστε εδώ.

Περισσότερες λεπτομέρειες στην εγγύκλιο του υπουργείου Παιδείας: πατήστε εδώ.

Αναλυτικές οδηγίες χρήσης της πλατφόρμας e-eggrafes μπορείτε να δείτε πατώντας εδώ.

Τελευταία Ενημέρωση ( Κυριακή, 21 Ιούνιος 2020 13:52 )

Οδηγίες ηλεκτρονικών εγγραφών στο Λύκειο Εκτύπωση E-mail

ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΝΟΨΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,
το παιδί σας φέτος ολοκληρώνει τη φοίτησή του στο Γυμνάσιο και θα συνεχίσει του χρόνου τη φοίτησή του στο Λύκειο (Γενικό ή Επαγγελματικό). Γι’ αυτό, στο τέλος της φετινής σχολικής χρονιάς θα κληθείτε να προχωρήσετε στην εγγραφή του παιδιού σας στο Λύκειο. Η εγγραφή αυτή γίνεται πλέον με ηλεκτρονικό τρόπο και για την ταυτοποίηση του γονέα απαιτείται ο γονέας που θα γράψει το παιδί στο Λύκειο να διαθέτει προσωπικούς κωδικούς TaxisNet (οι κωδικοί με τους οποίους υποβάλλει κάποιος τη φορολογική του δήλωση). Επίσης, για την ηλεκτρονική εγγραφή απαιτείται και κάποιος ηλεκτρονικός λογαριασμός αλληλογραφίας (e-mail) του γονέα. Προκειμένου, λοιπόν, να αποφύγετε προβλήματα, δυσκολίες και περιττή ταλαιπωρία κατά τη διαδικασία αυτή, το υπουργείο απέστειλε ένα ενημερωτικό σημείωμα για τους γονείς/κηδεμόνες το οποίο σας διαβιβάζουμε.

• Επίσης, στην επόμενη σελίδα στις ΣΥΝΟΠΤΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ αναφέρονται συνοπτικά οι ενέργειες στις οποίες πρέπει να προβείτε:
Παρακαλούμε να υπογραφεί η επιστολή του υπουργείου και να επιστραφεί υπογεγραμμένη στο σχολείο από τον γονέα/κηδεμόνα που τελικά θα κάνει την ηλεκτρονική εγγραφή στο Λύκειο.

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

ΝΑΤΣΙΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΣΥΝΟΠΤΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
Στο αρχείο του σχολείου αυτή τη στιγμή έχουν καταχωρηθεί τα εξής στοιχεία:
1. Επώνυμο κηδεμόνα
2. Όνομα κηδεμόνα

Σε περίπτωση που ο κηδεμόνας που εμφανίζεται στο αρχείο μας διαθέτει προσωπικούς κωδικούς TaxisNet, δεν χρειάζεται να προβείτε σε καμία ενέργεια, καθώς μπορεί ο κηδεμόνας αυτός να προχωρήσει στην ηλεκτρονική εγγραφή του μαθητή στο Λύκειο όταν χρειαστεί.

Σε περίπτωση που ο κηδεμόνας που εμφανίζεται στο αρχείο μας δεν διαθέτει προσωπικούς κωδικούς TaxisNet (εφορίας), μπορεί να προβεί σε μία από τις παρακάτω δύο ενέργειες:

-Ή να εκδώσει στην εφορία προσωπικούς κωδικούς TaxisNet ώστε να μπορέσει να προχωρήσει στην ηλεκτρονική εγγραφή όταν χρειαστεί.

-Ή να δηλωθεί ως κηδεμόνας ο άλλος γονέας του μαθητή που διαθέτει προσωπικούς κωδικούς TaxisNet και να προχωρήσει αυτός στην ηλεκτρονική εγγραφή όταν χρειαστεί. Σ’ αυτήν την περίπτωση παρακαλούμε να προσέλθει ο γονέας αυτός που διαθέτει κωδικούς Taxisnet στο σχολείο μας για να δηλώσει τα στοιχεία του και να καταχωρηθεί αυτός στο ηλεκτρονικό σύστημα ως κηδεμόνας του μαθητή.

Επίσης, αν κάποιο από τα παρακάτω στοιχεία (Διεύθυνση κατοικίας ή ημερομηνία γέννησης μαθητή) έχει αλλάξει ή είναι λάθος, θα πρέπει να απευθυνθείτε στο σχολείο για μεταβολή των λανθασμένων στοιχείων.

3    Διεύθυνση κατοικίας
4    Ημερομηνία Γέννησης μαθητή

Τελευταία Ενημέρωση ( Δευτέρα, 08 Ιούνιος 2020 17:28 )