Ημέρα: 17 Απριλίου 2024

Διδακτική επίσκεψη “Στα βήματα του Αποστόλου Παύλου”Διδακτική επίσκεψη “Στα βήματα του Αποστόλου Παύλου”

Την Τρίτη 16 Απριλίου 2024 το σχολείο μας σε συνεργασία με το Γυμνάσιο Αλωνίων πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στη Βέροια και στον Κολινδρό. Το αντικείμενο της διδακτικής επίσκεψης αφορούσε το μάθημα των Θρησκευτικών. Διοργανώθηκε από τα δύο σχολεία υπό την αιγίδα της ΔΔΕ Πιερίας σε συνεργασία με την Ιερά Μητρόπολη Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος. Τα σχολεία επισκέφτηκαν το βήμα του Αποστόλου Παύλου στη Βέροια και ξεναγήθηκαν προσωπικά από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος κ.κ. Γεώργιο. Εν συνεχεία οι μαθητές επισκέφτηκαν την Ιερά Μονή Παναγίας Δοβρά στη Βέροια και ξεναγήθηκαν από μοναχούς της Μονής στο εκκλησιαστικό μουσείο της και στον καθολικό ναό της. Τέλος, οι μαθητές επισκέφτηκαν τον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου Κολινδρού όπου γευμάτισαν με τον Σεβασμιώτατο κ.κ. Γεώργιο και ξεναγήθηκαν από τον εφημέριο του ναού. Σε όλη την επίσκεψη ήταν μαζί μας ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Πιερίας κ. Γεώργιος Μακρής με στελέχη της ΔΔΕ Πιερίας, καθώς και ο Σεβασμιώτατος κ.κ. Γεώργιος. Τους ευχαριστούμε πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσαν με τους μαθητές μας, την ιδέα υλοποίησης και την παρουσία τους εν γένει. Επιπλέον ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη κ.κ. Γεώργιο και την Ιερά Μητρόπολη Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος για την κάλυψη όλων των εξόδων της επίσκεψης (λεωφορείο και γεύμα μαθητών). Ευχόμαστε να σας φωτίζει ο Θεός και να σας έχει καλά, να υλοποιείτε τέτοιες δράσεις! Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό της επίσκεψης.