Ημέρα: 1 Απριλίου 2024

Τριήμερη Εκπαιδευτική Εκδρομή στα ΙωάννιναΤριήμερη Εκπαιδευτική Εκδρομή στα Ιωάννινα

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή του Γυμνασίου Ρητίνης στην πόλη των Ιωαννίνων (28/03/2024-30/03/2024. Η εκδρομή έγινε στα πλαίσια ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ (ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ) με τίτλο «Το Γυμνάσιο Ρητίνης στο EUROPEAN SCHOOL RADIO-ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ». Οι μαθητές πήραν συνεντεύξεις από τον επαγγελματία ποδοσφαιριστή του ΠΑΣ Γιάννινα κ. Γεώργιο Παμλίδη, και τον πρώην επαγγελματία παίκτη καλαθοσφαίρισης, ιδιοκτήτη ακαδημίας μπάσκετ και συγγραφέα κ. Νικόλαο Ντούγια. Τους ευχαριστούμε και τους δύο για το χρόνο τους και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια στο έργο τους. Οι συνεντεύξεις τους θα αναμεταδοθούν διαδικτυακά την Παρασκευή 05 Απριλίου 2024, 17:00-18:00 στην ιστοσελίδα του European School Radio (στο https://europeanschoolradio.eu/el πατάτε αναπαραγωγή ραδιοφώνου). Επίσης οι μαθητές ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις του Δημοτικού Ραδιοφώνου Ιωαννίνων από τον δημοσιογράφο κ. Χάρη Δάφλο και τον ευχαριστούμε ιδιαίτερα για την ξενάγηση και την παρουσίαση της λειτουργίας ενός ραδιοφώνου στους μαθητές μας.

«Αλκοόλ και τσιγάρο: μύθοι και αλήθειες»«Αλκοόλ και τσιγάρο: μύθοι και αλήθειες»

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Αλκοόλ και τσιγάρο, μύθοι και αλήθειες», που υλοποιεί το Κ.Π. «ΑΤΡΑΚΤΟΣ» με την B Τάξη των Γυμνασίων, ολοκληρώθηκε την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024 το εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο Γυμνάσιό μας. Οι μαθητές της Β και της Γ τάξης του Γυμνασίου μας, με την καθοδήγηση του συντονιστή κ. Μπέη Νικολάου, παρακολούθησαν το βιωματικό πρόγραμμα.
Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Μπέη Νικόλαο για την διεξαγωγή του προγράμματος και το ευχόμαστε καλή συνέχεια στο εποικοδομητικό του έργο.