Ημέρα: 2 Απριλίου 2024

Οι μαθητές του Γυμνασίου Ρητίνης δίπλα στους πυροσβέστες και τους εθελοντέςΟι μαθητές του Γυμνασίου Ρητίνης δίπλα στους πυροσβέστες και τους εθελοντές

Τρίτη μέρα μαίνεται η φωτιά στα Πιέρια Όρη δίπλα στην έδρα του σχολείου. Οι μαθητές ανήσυχοι για την εξέλιξη της φωτιάς και το καταστροφικό αποτέλεσμα που θα φέρει στο παρθένο δάσος που καίγεται, αποφάσισαν από κοινού και ζήτησαν την άδεια του Διευθυντή του σχολείου για να προσφέρουν και αυτοί όπως μπορούν τη βοήθειά τους. Συγκέντρωσαν λοιπόν τρόφιμα και νερά και τα παρέδωσαν στο σημείο του χωριού όπου αυτά συλλέγονται, για τους πυροσβέστες και τους εθελοντές που επιχειρούν. Οι σκέψεις όλων μας είναι κοντά τους, στην κατάσβεση της φωτιάς όσο το δυνατόν γρηγορότερα και στη διάσωση του δάσους του τόπου μας.