Διασχολική εξ αποστάσεως επιμόρφωση από τον ΟΠΙ

Σήμερα το Γυμνάσιό μας συμμετείχε σε διασχολική εξ αποστάσεως επιμόρφωση από τον Οργανισμό Πνευματικών Δικαιωμάτων (ΟΠΙ). Η επιμόρφωση έγινε στο πλαίσιο του ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ (ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ) με τίτλο «Το Γυμνάσιο Ρητίνης στο EUROPEAN SCHOOL RADIO-ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ που υλοποιείται στο σχολείο μας. Οι μαθητές αφού επιμορφώθηκαν από τη δικηγόρο του ΟΠΙ κ. Μαρία Σινανίδου για θέματα πνευματικής ιδιοκτησίας στη συνέχεια γνωρίστηκαν με αντίστοιχες ομάδες του 7ου Γυμνασίου Κατερίνης και του Μουσικού Σχολείου Κατερίνης.

Σχετική Ανάρτηση

Εορτασμός Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου 2022.Εορτασμός Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου 2022.

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων καλεί όλα τα σχολεία να συμμετάσχουν στον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου, που θα εορτασθεί σε όλον τον κόσμο το Σάββατο 2 Απριλίου 2022.

Σας κοινοποιούμε την 1η Ανακοίνωση Προκήρυξης του 7ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ρομποτικής & Μαθητικής Καινοτομίας Σχολείων Ειδικής Αγωγής, η οποία συνδιοργανώνεται από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, το Πειραματικό Γυμνάσιου

Μια ευχάριστη έκπληξη για τους μαθητές!Μια ευχάριστη έκπληξη για τους μαθητές!

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Γυμνασίου Ρητίνης ευχαριστεί την Διευθύντρια του Γενικού Λυκείου Κολινδρού κ. Άννα Καγκασίδου για τον δανεισμό ενός τραπεζιού πινγκ πονγκ στο σχολείο μας. Ευχαριστούμε