Ένας χρόνος μετά... Εκτύπωση E-mail

Τη Δευτέρα 6 Δεκεμβρίου συμπληρώθηκε ένας χρόνος από τον χαμό του δεκαπεντάχρονου Αλέξη Γρηγορόπυλου. Οι μαθητές του Γυμνασίου Ρητίνης τίμησαν την ημέρα αυτή με εκδηλώσεις, ομιλία σχετικά με το φαινόμενο της βίας, κατασκευή πλακάτ.
Το γεγονός του άδικου θανάτου του Αλέξη προκαλεί πόνο, θλίψη και συγκίνηση σε όλους. Σαν χθες έχασε τη ζωή του ένας δεκαπεντάχρονος. Ο ΘΑΝΑΤΟΣ του συγκλόνισε ολόκληρο το πανελλήνιο. Κανείς δεν περίμενε αυτή την ΤΡΑΓΙΚΗ ΚΑΤΑΛΗΞΗ μιας βόλτας μιας παρέας παιδιών. Ξαφνικά, ακούστηκε ο δυνατός κρότος του πυροβολισμού?κόπηκε το  νήμα της ΖΩΗΣ του Αλέξη.
Μέχρι σήμερα πολλοί έχουν την απορία αν έφταιγε ο Αλέξης ή ο αστυνομικός. Ακολούθησαν ταραχές, φασαρία, ακρότητες που δεν τιμούν την κοινωνία μας. Εκφράστηκε όμως η αγανάκτηση και το αίτημα των νέων για μια πιο αισιόδοξη και λαμπερή ζωή.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι η βία δεν οδηγεί πουθενά. Ας πούμε όλοι μαζί ΟΧΙ στη ΒΙΑ. Υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι για να λύσουμε τα προβλήματά μας. Ο ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟΣ, ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ.
Ας κρατήσουμε, λοιπόν, αυτό το γεγονός άσβεστο στην ψυχή μας.

Τελευταία Ενημέρωση ( Πέμπτη, 11 Μάρτιος 2010 15:18 )