Ημέρα: 5 Φεβρουαρίου 2023

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ 2022 – 2023-“ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΣΤΟ ΚΕΝΟ”ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ 2022 – 2023-“ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΣΤΟ ΚΕΝΟ”

ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΓΗΣ

Πόσο γρήγορα περιστρέφεται η γη;

Η περιστροφή της γης είναι σταθερή, αλλά η ταχύτητα της εξαρτάται από το γεωγραφικό πλάτος στο οποίο βρισκόμαστε. Υπολογίσαμε την ταχύτητα περιστροφής στον Ισημερινό και σε γπ 45 μοιρών.

Διαιρέσαμε την περιφέρεια της γής στον Ισημερινό  με τις 24 ώρες της ημέρας.Έτσι παίρνουμε ότι η ταχύτητα στον ισημερινό είναι περίπου 1.667 χλμ / ώρα. Σε γεωγραφικό πλάτος  45 μοίρες χρησιμοποιήσαμε το συνημίτονο (τριγωνομετρική συνάρτηση) του γεωγραφικού πλάτους. Το συνημίτονο του 45 είναι 0.707, οπότε η ταχύτητα περιστροφής σε 45 μοίρες είναι περίπου 0.707 x1667 = 1.180 χλμ. / ώρα.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο word έγγραφο που ακολουθεί.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ -ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΣΤΟ ΚΕΝΟ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΡΗΤΙΝΗΣ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΚΙΤΡΟΥΣ, ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΚΑΙ ΠΛΑΤΑΜΩΝΟΣΕΠΙΣΚΕΨΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΡΗΤΙΝΗΣ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΚΙΤΡΟΥΣ, ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΚΑΙ ΠΛΑΤΑΜΩΝΟΣ

Στις 2 Δεκεμβρίου οι μαθητές του Γυμνασίου Ρητίνης επισκέφτηκαν  Το Εκκλησιαστικό Μουσείο της Ιεράς Mητροπόλεως Kίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στην μόνιμη έκθεση του Μουσείου στην οποία περιλαμβάνονται αντικείμενα απαράμιλλης αρχαιολογικής αξίας όπως  προσωπικά αντικείμενα του ακαδημαϊκού μακαριστού Μητροπολίτη κυρού Βαρνάβα (1954-1985), των Μητροπολιτών Κίτρους Παρθενίου Βαρδάκα (1904-1933), Κωνσταντίνου Κοϊδάκη (1934-1954), Αγαθονίκου Φατούρου (1985-2013).

Επίσης ξεναγήθηκαν στην  Έκθεση Κειμηλίων «Μνήμη μου σε λένε Μικρασία – 100 Χρόνια μετά», από τις Συλλογές: της ΕΣΤΙΑΣ Νέας Σμύρνης, της Ιεράς Μητροπόλεως Κίτρους, Κατερίνης & Πλαταμώνος και των τοπικών συλλόγων Μικρασιατών,  στο πλαίσιο των «ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΕΙΩΝ».

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο word έγγραφο που ακολουθεί.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΡΗΤΙΝΗΣ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ 2023ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ 2023

Ο εν λόγω διαγωνισμός διοργανώνεται από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία και θα πραγματοποιηθεί τηρώντας απαρέγκλιτα τις εκάστοτε οδηγίες του ΥΠΑΙΘ και του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) για την προστασία από τον κορονοϊό COVID-19 και σύμφωνα με τις εξής προϋποθέσεις:
1. Η συμμετοχή μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών να είναι προαιρετική.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στα παρακάτω pdf αρχεία.

“Έγκριση του 5ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Μαθηματικών ικανοτήτων «Πυθαγόρας» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας”

5ΟΣ_ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ 2023 ΤΗΣ ΕΜΕ

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ