Πρόσκληση ένταξης σχολικών μονάδων στο Περιφερειακό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Κλικ, προστάτευσέ το!» – Η φωτογραφία στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση για το σχολικό έτος 2021-22

Η εκπαιδευτική δράση «Κλικ, προστάτευσέ το!» αποτελεί πρόταση ολοκληρωμένου προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, το οποίο μπορεί να υποβληθεί με τον ίδιο γενικό τίτλο ή με τίτλο ελεύθερης επιλογής αν έχει ήδη αποφασιστεί το θέμα. Η ίδια δράση μπορεί επίσης να συμπεριληφθεί σε οποιοδήποτε πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.
Η δράση, χωρίς θεματικό περιορισμό, σκοπό έχει να στρέψει τη ματιά των μαθητών σε ό, τι αξίζει να προστατευθεί στην πόλη ή την περιοχή τους, να τους ευαισθητοποιήσει και να τους παροτρύνει στην ανάληψη ενεργού δράσης. Για το σκοπό αυτό αξιοποιείται το εργαλείο της τέχνης της φωτογραφίας. Οι μαθητές στη δράση αυτή, ως ενεργοί «καλλιτέχνες φωτογράφοι», εξοικειώνονται με τη φωτογράφιση και την έκθεση των φωτογραφιών τους.

Για περισσότερες πληροφορίες κατεβάστε τις παρακάτω εγκυκλίους.

Πρόσκληση ένταξης σχολικών μονάδων στο Περιφερειακό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Κλικ, προστάτευσέ το!».

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΚΛΙΚ, ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕ ΤΟ 2021-22 ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟY

Πρόσκληση ένταξης σχολικών μονάδων στο Περιφερειακό Δίκτυο “Κλικ προστατευσε το”.

Σχετική Ανάρτηση

Διεξαγωγή μαθητικού διαγωνισμού: «Πανελλήνιοι Αγώνες Ρητορικής στην Αγγλική Γλώσσα»Διεξαγωγή μαθητικού διαγωνισμού: «Πανελλήνιοι Αγώνες Ρητορικής στην Αγγλική Γλώσσα»

Σας γνωρίζουμε ότι εγκρίνεται η διοργάνωση του μαθητικού διαγωνισμού με τίτλο: «Πανελλήνιοι Αγώνες Ρητορικής στην Αγγλική Γλώσσα 2021 που απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίου και ΓΕ.Λ. των σχολικών μονάδων

8η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ8η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού στις 24 Σεπτεμβρίου 2021, καθώς και της 8ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού καλούνται οι σχολικές μονάδες της χώρας και τα ελληνικά

Εγκύκλιος για προαιρετικό εμβολιασμό εκπαιδευτικών από αδιάθετες δόσεις εμβολίων.Εγκύκλιος για προαιρετικό εμβολιασμό εκπαιδευτικών από αδιάθετες δόσεις εμβολίων.

Ενημέρωση των εκπαιδευτικών που επιθυμούν να καταστούν δικαιούχοι εμβολιασμού για πρώτη φορά, από αδιάθετες δόσεις εμβολίων στα εμβολιαστικά