Εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου 1940

Αγαπητές μαθήτριες και αγαπητοί μαθητές,

Αγαπητές και αγαπητοί εκπαιδευτικοί,

Η 28η Οκτωβρίου σηματοδοτεί την απαρχή του «Έπους του Σαράντα», μίας ένδοξης ιστορικής περιόδου αντίστασης των Ελλήνων στα ολοκληρωτικά καθεστώτα, στο φασισμό και το ναζισμό. Μιας ιστορικής περιόδου στρατιωτικών θριάμβων και θυσιών, σθεναρής άρνησης του ελληνικού λαού να υποταχθεί στις δυνάμεις της βίας.

Στο pdf αρχείο που ακολουθεί μπορείτε να διαβάσετε το μήνυμα της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων Νίκης Κεραμέως για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.

Μήνυμα-Υπουργού-28.10.2021

Σχετική Ανάρτηση

Απαντώντας στο αίτημα του Φιλεκπαιδευτικού Μη Κερδοσκοπικού Σωματείου ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ (Eduact) και λαμβάνοντας υπόψη το με αρ. πρ. 64/25-11-2021 Απόσπασμα Πρακτικού του Δ.Σ. του ΙΕΠ, σας ενημερώνουμε ότι

Διαγωνισμός Γρίφων, Λογικής και Μαθηματικών.Διαγωνισμός Γρίφων, Λογικής και Μαθηματικών.

Στα επισυναπτόμενα έγγραφα μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για την αφίσα και την επανέγκριση του 3ου Διαγωνισμού Γρίφων, Λογικής και Μαθηματικών: Πρωταγόρας ο Αβδηρίτης. Διαγωνισμός Γρίφων, Λογικής και Μαθηματικών ΕΞΕ –

Πρόσκληση για τη διημερίδα “Η Συμβολή της Εκκλησίας στην Επανάσταση του 1821”.Πρόσκληση για τη διημερίδα “Η Συμβολή της Εκκλησίας στην Επανάσταση του 1821”.

Πρόσκληση για την εκδήλωση “Η Συμβολή της Εκκλησίας στην Επανάσταση του 1821” του Ιδρύματος Νεότητος και Οικογένειας της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Πρόσκληση Εκδήλωσης 1