Ημέρα: 12 Μαρτίου 2023

Δραση του Γυμνασίου Ρητίνης για την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Ενδοσχολικής βίας και Εκφοβισμού.Δραση του Γυμνασίου Ρητίνης για την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Ενδοσχολικής βίας και Εκφοβισμού.

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές/τριες και γονείς των σχολείων όλης της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες και ιδέες και να ενεργοποιηθούν δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και εκφοβισμού που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών/τριών. Στόχος είναι να περιοριστεί το φαινόμενο της βίας στη ζωή των ανηλίκων και να αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις, στα εκπαιδευτικά αποτελέσματα, την υγεία και την ευημερία.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο παρακάτω word έγγραφο.

Ημέρα κατά της ενδοσχολικής βίας και εκφοβισμού

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΡΗΤΙΝΗΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΕΠΙΣΚΕΨΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΡΗΤΙΝΗΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Στις 21 Φεβρουαρίου οι μαθητές του Γυμνασίου Ρητίνης πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη. Η επίσκεψη υλοποιήθηκε στο πλαίσιο των δράσεων που έχουν προγραμματιστεί από τη Σύμβουλο Σχολικής Ζωής κατά της βίας.

Οι μαθητές συμμετείχαν στην διαδραστική θεατρική παράσταση «Support_Hara, στο θέατρο «Αμαλία». Μια παράσταση «Θεάτρου Forum» για νέους, εφήβους και εκπαιδευτικούς  με στόχο  την πρόληψη και τη διαχείριση της έμφυλης βίας.»

θεατρική παράσταση

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΡΗΤΙΝΗΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΗΕΠΙΣΚΕΨΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΡΗΤΙΝΗΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Στις 17  Φεβρουαρίου μαθητές του Γυμνασίου Ρητίνης πραγματοποίησαν επίσκεψη στην  Κατερίνη όπου παρακολούθησαν την ταινία «Σμύρνη μου αγαπημένη» στο κινηματοθέατρο Ευκαρπίδη.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας και των εκδηλώσεων μνήμης, με αφορμή την συμπλήρωση 100 χρόνων από την Μικρασιατική καταστροφή.

Οι μαθητές παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον την ταινία.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΜΥΡΝΗ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ

«Υποβολή αίτησης για εισαγωγή μαθητών/τριών στα Εκκλησιαστικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2023-2024».«Υποβολή αίτησης για εισαγωγή μαθητών/τριών στα Εκκλησιαστικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2023-2024».

Σας γνωρίζουμε ότι η αίτηση για εισαγωγή σε εκκλησιαστικά σχολεία για το σχολικό έτος 2023-2024 υποβάλλεται ηλεκτρονικά μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr) χωρίς να απαιτείται η αυτοπρόσωπη παρουσία του γονέα/κηδεμόνα ή τρίτου εξουσιοδοτημένου ατόμου στην/στις σχολικές μονάδες επιλογής.
Για την υποβολή της αίτησης ακολουθείται η διαδρομή: Αρχική / Εκπαίδευση / Εγγραφή σε σχολείο / Εισαγωγή στα Πρότυπα, Πειραματικά και Εκκλησιαστικά
σχολεία
Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων είναι από Παρασκευή 10.03.2023 και ώρα 14:00 έως και Δευτέρα 27.03.2023 και ώρα 14:00.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο παρακάτω pdf αρχείο.

Εγκύκλιος για εισαγωγή_Συμπληρωματική

Η Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε.), σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών & Τηλεπισκόπησης του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών (Ι.Α.Α.Δ.Ε.Τ.), διοργανώνει τη Δευτέρα 20 Μαρτίου 2023 την πανελλήνια εκπαιδευτική δράση με τίτλο «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης – 2023» (Αναμένεται η έγκριση του Υ.ΠΑΙ.Θ.).

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο παρακάτω pdf αρχείο.

Πρόσκληση_Δράσης_Ερατοσθένης