Οι μαθητές μας σας εύχονται στα γερμανικά!

Στα πλαίσια του μαθήματος των Γερμανικών οι μαθητές όλων των τάξεων του Γυμνασίου Ρητίνης ήρθαν σε επαφή με τον πολιτισμό των γερμανόφωνων χωρών και γνώρισαν τα χριστουγεννιάτικα ήθη και έθιμα.
Οι μαθητές δημιούργησαν ένα χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο (Adventskalender), καρτούλες με ευχές (Weihnachtskarten) και είπαν τα γερμανικά κάλαντα στο Διευθυντή μας τον κ. Δημήτριο Γραμματικόπουλο, στο Σύλλογο Διδασκόντων και στο Δημοτικό Σχολείο Ρητίνης.
Σας ευχόμαστε καλά κι ευλογημένα Χριστούγεννα – Frohe Weihnachten
Η καθηγήτρια των Γερμανικών
Παναγιώτα Καραφουλίδου
ΠΕ07 Γερμανικής Φιλολογίας

Σχετική Ανάρτηση

ΕΓΚΡΙΣΗ ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ:”RACECAR CHALLENGE” TΟΥ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ-PIERCE.ΕΓΚΡΙΣΗ ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ:”RACECAR CHALLENGE” TΟΥ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ-PIERCE.

Σε συνέχεια του από 31-05-2022 εγγράφου του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδας-Pierce και λαμβάνοντας υπόψη το υπ’αριθμ.8/09-02-2023 Πρακτικό του Δ.Σ. του ΙΕΠ, σας ενημερώνουμε ότι εγκρίνουμε τη διενέργεια του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΡΗΤΙΝΗΣ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΚΙΤΡΟΥΣ, ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΚΑΙ ΠΛΑΤΑΜΩΝΟΣΕΠΙΣΚΕΨΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΡΗΤΙΝΗΣ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΚΙΤΡΟΥΣ, ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΚΑΙ ΠΛΑΤΑΜΩΝΟΣ

Στις 2 Δεκεμβρίου οι μαθητές του Γυμνασίου Ρητίνης επισκέφτηκαν  Το Εκκλησιαστικό Μουσείο της Ιεράς Mητροπόλεως Kίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στην μόνιμη έκθεση του Μουσείου στην οποία περιλαμβάνονται αντικείμενα

Πρόσκληση συμμετοχής στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο “Human Rights for Beginners”Πρόσκληση συμμετοχής στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο “Human Rights for Beginners”