ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ 2022 – 2023-“ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΣΤΟ ΚΕΝΟ”

ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΓΗΣ

Πόσο γρήγορα περιστρέφεται η γη;

Η περιστροφή της γης είναι σταθερή, αλλά η ταχύτητα της εξαρτάται από το γεωγραφικό πλάτος στο οποίο βρισκόμαστε. Υπολογίσαμε την ταχύτητα περιστροφής στον Ισημερινό και σε γπ 45 μοιρών.

Διαιρέσαμε την περιφέρεια της γής στον Ισημερινό  με τις 24 ώρες της ημέρας.Έτσι παίρνουμε ότι η ταχύτητα στον ισημερινό είναι περίπου 1.667 χλμ / ώρα. Σε γεωγραφικό πλάτος  45 μοίρες χρησιμοποιήσαμε το συνημίτονο (τριγωνομετρική συνάρτηση) του γεωγραφικού πλάτους. Το συνημίτονο του 45 είναι 0.707, οπότε η ταχύτητα περιστροφής σε 45 μοίρες είναι περίπου 0.707 x1667 = 1.180 χλμ. / ώρα.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο word έγγραφο που ακολουθεί.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ -ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΣΤΟ ΚΕΝΟ

Δραση του Γυμνασίου Ρητίνης για την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Ενδοσχολικής βίας και Εκφοβισμού.Δραση του Γυμνασίου Ρητίνης για την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Ενδοσχολικής βίας και Εκφοβισμού.

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές/τριες και γονείς των σχολείων όλης της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις,

Ενημέρωση για την γραμμή 10306.Ενημέρωση για την γραμμή 10306.

Καλημέρα σας. Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τη λειτουργία της Γραμμής 10306 και ειδικότερα της ψυχολογικής υποστήριξης και συμβουλευτικής γονέων, εκπαιδευτικών, παιδιών και εφήβων. ΑΦΙΣΑ 10306 Ενημερωτικό γράμμα για

Επιπτώσεις στην τοπική οικονομία των Πιερίων από την κλιματική αλλαγή.Επιπτώσεις στην τοπική οικονομία των Πιερίων από την κλιματική αλλαγή.

Η κλιματική αλλαγή αναφέρεται σε μακροπρόθεσμες αλλαγές στις θερμοκρασίες και τα καιρικά μοτίβα. Αυτές οι μετατοπίσεις μπορεί να είναι φυσικές, όπως μέσω διακυμάνσεων στον ηλιακό κύκλο. Αλλά από το 1800,