Υλοποίηση δράσης για την Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικού.

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Εκπαιδευτικού (5 Οκτωβρίου), το Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων υλοποιεί δράση στις Σχολικές Μονάδες Π/θμιας Εκπαίδευσης και τα Γυμνάσια της χώρας.
Η δράση αφορά στην παρότρυνση των μαθητών/μαθητριών να αφιερώσουν μία (1) διδακτική ώρα, στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, για να φιλοτεχνήσουν, με φυσικό ή ψηφιακό τρόπο, καλλιτεχνικό υλικό (π.χ. ζωγραφιές, ποιήματα, φωτογραφίες, κάρτες) με στόχο να εκφράσουν οι μαθητές/μαθήτριες την ευγνωμοσύνη τους προς τους δασκάλους τους. Επιπλέον στοχεύει στην περαιτέρω καλλιέργεια και ανάπτυξη της ενσυναίσθησης των μαθητών μαθητριών, των ψηφιακών τους δεξιοτήτων και της έννοιας της προσφοράς.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο παρακάτω pdf αρχείο.

Υλοποίηση δράσης για την Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικού

Έγκριση διεξαγωγής του Εκπαιδευτικού Προγράμματος και του Σχολικού Διαγωνισμού Ζωγραφικής με τίτλο: «Γαϊτανάκι ονειρεμένο, μ’ απηλιώτη άνεμο φερμένο, Κλώσε χρώμα να σκορπίζει, μια αγκαλιά για να ανθίζει – 100 Χρόνια Μνήμης της Μικρασιατικής Καταστροφής – 100 Χρόνια Έμπνευσης από το Μεγαλείο του Μικρασιατικού Πολιτισμού».Έγκριση διεξαγωγής του Εκπαιδευτικού Προγράμματος και του Σχολικού Διαγωνισμού Ζωγραφικής με τίτλο: «Γαϊτανάκι ονειρεμένο, μ’ απηλιώτη άνεμο φερμένο, Κλώσε χρώμα να σκορπίζει, μια αγκαλιά για να ανθίζει – 100 Χρόνια Μνήμης της Μικρασιατικής Καταστροφής – 100 Χρόνια Έμπνευσης από το Μεγαλείο του Μικρασιατικού Πολιτισμού».

Σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με το Απόσπασμα Πρακτικού 55/14-10-2021 του Δ.Σ. του Ι.Ε.Π., εγκρίνεται η διοργάνωση και διεξαγωγή του Εκπαιδευτικού Προγράμματος και του Σχολικού Διαγωνισμού Ζωγραφικής με τίτλο: «Γαϊτανάκι ονειρεμένο,

Διδακτική επίσκεψη στη Μόνιμη Παλαιοντολογική Έκθεση του Μαστόδοντα Νεοκαισάρειας ΠιερίαςΔιδακτική επίσκεψη στη Μόνιμη Παλαιοντολογική Έκθεση του Μαστόδοντα Νεοκαισάρειας Πιερίας

Το Γυμνάσιό μας σήμερα επισκέφτηκε τη Μόνιμη Παλαιοντολογική Έκθεση του Μαστόδοντα Νεοκαισάρειας Πιερίας. Εξαιρετική η ξενάγηση του κ. Γεώργιου Σιδηρόπουλου με τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς να μένουν με τις

Οι μαθητές μας σας εύχονται στα γερμανικά!Οι μαθητές μας σας εύχονται στα γερμανικά!

Στα πλαίσια του μαθήματος των Γερμανικών οι μαθητές όλων των τάξεων του Γυμνασίου Ρητίνης ήρθαν σε επαφή με τον πολιτισμό των γερμανόφωνων χωρών και γνώρισαν τα χριστουγεννιάτικα ήθη και έθιμα.