Τριήμερη Εκπαιδευτική Εκδρομή στα Ιωάννινα

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή του Γυμνασίου Ρητίνης στην πόλη των Ιωαννίνων (28/03/2024-30/03/2024. Η εκδρομή έγινε στα πλαίσια ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ (ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ) με τίτλο «Το Γυμνάσιο Ρητίνης στο EUROPEAN SCHOOL RADIO-ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ». Οι μαθητές πήραν συνεντεύξεις από τον επαγγελματία ποδοσφαιριστή του ΠΑΣ Γιάννινα κ. Γεώργιο Παμλίδη, και τον πρώην επαγγελματία παίκτη καλαθοσφαίρισης, ιδιοκτήτη ακαδημίας μπάσκετ και συγγραφέα κ. Νικόλαο Ντούγια. Τους ευχαριστούμε και τους δύο για το χρόνο τους και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια στο έργο τους. Οι συνεντεύξεις τους θα αναμεταδοθούν διαδικτυακά την Παρασκευή 05 Απριλίου 2024, 17:00-18:00 στην ιστοσελίδα του European School Radio (στο https://europeanschoolradio.eu/el πατάτε αναπαραγωγή ραδιοφώνου). Επίσης οι μαθητές ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις του Δημοτικού Ραδιοφώνου Ιωαννίνων από τον δημοσιογράφο κ. Χάρη Δάφλο και τον ευχαριστούμε ιδιαίτερα για την ξενάγηση και την παρουσίαση της λειτουργίας ενός ραδιοφώνου στους μαθητές μας.

Ενημέρωση για την «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής», μαθητών/τριών για το σχολικό έτος 2022-23.Ενημέρωση για την «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής», μαθητών/τριών για το σχολικό έτος 2022-23.

Οι μαθητές/τριες που επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. – Π.ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος

«Ενημερωτική συνάντηση φιλολόγων σχετικά με τους 6ους Περιφερειακούς Μαθητικούς Αγώνες Γλώσσας».«Ενημερωτική συνάντηση φιλολόγων σχετικά με τους 6ους Περιφερειακούς Μαθητικούς Αγώνες Γλώσσας».

Σε συνέχεια της προκήρυξης των 6ων Περιφερειακών Μαθητικών Αγώνων Νέας Ελληνικής Γλώσσας την οποία σας αποστείλαμε πρόσφατα, σας προσκαλούμε στη διαδικτυακή ενημερωτική συνάντηση που διοργανώνει ο «Φιλόλογος» την Τετάρτη 22

«Υποβολή αίτησης για εισαγωγή μαθητών/τριών στα Εκκλησιαστικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2023-2024».«Υποβολή αίτησης για εισαγωγή μαθητών/τριών στα Εκκλησιαστικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2023-2024».