Διασχολική εξ αποστάσεως επιμόρφωση από τον ΟΠΙ

Σήμερα το Γυμνάσιό μας συμμετείχε σε διασχολική εξ αποστάσεως επιμόρφωση από τον Οργανισμό Πνευματικών Δικαιωμάτων (ΟΠΙ). Η επιμόρφωση έγινε στο πλαίσιο του ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ (ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ) με τίτλο «Το Γυμνάσιο Ρητίνης στο EUROPEAN SCHOOL RADIO-ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ που υλοποιείται στο σχολείο μας. Οι μαθητές αφού επιμορφώθηκαν από τη δικηγόρο του ΟΠΙ κ. Μαρία Σινανίδου για θέματα πνευματικής ιδιοκτησίας στη συνέχεια γνωρίστηκαν με αντίστοιχες ομάδες του 7ου Γυμνασίου Κατερίνης και του Μουσικού Σχολείου Κατερίνης.

Τσικνοπέμπτη με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείουΤσικνοπέμπτη με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου

Σήμερα Τσικνοπέμπτη 07/03/2024 το σχολείο πραγματοποίησε περίπατο. Οι μαθητές, αφού έπαιξαν διάφορα ομαδικά παιχνίδια και χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς στη συνέχεια κατά το έθιμο ακολούθησε το τσίκνισμα! Ευχαριστούμε πολύ τον Σύλλογο

Εορτή των Τριών Ιεραρχών σχολικού έτους 2022-2023.Εορτή των Τριών Ιεραρχών σχολικού έτους 2022-2023.

Σας ενημερώνουμε ότι την 30η Ιανουαρίου, ημέρα εορτασμού των Τριών Ιεραρχών, στις σχολικές μονάδες (δημόσιες και ιδιωτικές) Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης πραγματοποιούνται εορταστικές εκδηλώσεις για την προσφορά των Τριών Ιεραρχών