Ημέρα: 9 Δεκεμβρίου 2023

Μια ευχάριστη έκπληξη για τους μαθητές!Μια ευχάριστη έκπληξη για τους μαθητές!

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Γυμνασίου Ρητίνης ευχαριστεί την Διευθύντρια του Γενικού Λυκείου Κολινδρού κ. Άννα Καγκασίδου για τον δανεισμό ενός τραπεζιού πινγκ πονγκ στο σχολείο μας. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα την πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Ρητίνης κ. Φιλίτσα Ντασιοπούλου, η οποία ανταποκρίθηκε άμεσα στο κάλεσμα του Διευθυντή και κανόνισε τη μεταφορά του τραπεζιού από τον Κολινδρό Πιερίας. Τέλος, ευχαριστούμε τον αντιπρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Ρητίνης κ. Γεώργιο Τουλίκα, οποίος μετέφερε άμεσα το τραπέζι και βοήθησε στη συναρμολόγηση του στο σχολείο. Να είστε σίγουροι ότι οι μαθητές το αξιοποιούν σε κάθε ευκαιρία!

Επίσκεψη του Γυμνασίου Ρητίνης στο Μουσείο Logic Επιστήμης και Τεχνολογίας στην ΚατερίνηΕπίσκεψη του Γυμνασίου Ρητίνης στο Μουσείο Logic Επιστήμης και Τεχνολογίας στην Κατερίνη

Την Τετάρτη 8 Νοεμβρίου 2023 το Γυμνάσιο Ρητίνης επισκέφτηκε το Μουσείο Logic Επιστήμης και Τεχνολογίας του ΔΙΠΑΕ στην Κατερίνη. Η επίσκεψη αυτή έγινε στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης: “Ενίσχυση ήπιων και ψηφιακών δεξιοτήτων μαθητών/-τριών” της αξιολόγησης εκπαιδευτικού έργου σχολικής μονάδας για το σχολικό έτος 2023-2024. Οι μαθητές του σχολείου παρακολούθησαν το πρόγραμμα του μουσείο με μεγάλη προσοχή και ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον συνάδελφο κ. Χρήστο Πετούση, ο οποίος είναι φυσικός για την ξενάγηση, την  παρουσίαση και τη φιλοξενία στους χώρους του μουσείου.