Ημέρα: 3 Νοεμβρίου 2021

«ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2021-2022»«ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2021-2022»

• Αντικείμενο της Πράξης «ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2021-2022» με κωδικό ΟΠΣ 5131867 είναι η παροχή αυτοτελούς υποστηρικτικού Προγράμματος διδασκαλίας σε ομάδες μαθητών Γυμνασίου που έχουν μαθησιακά κενά ή προβλήματα μάθησης. Στο πλαίσιο της Ενισχυτικής Διδασκαλίας οι μαθητές/τριες δύνανται να παρακολουθήσουν μαθήματα όπως ενδεικτικά είναι η Γλωσσική Διδασκαλία ( Αρχαία και Νέα Ελληνικά ), τα Μαθηματικά, η Φυσική, η Χημεία κλπ σε Σχολικά Κέντρα Αντισταθμιστικής Εκπαίδευσης ( ΣΚΑΕ ).
    Σκοπός της Ενισχυτικής Διδασκαλίας είναι:
     η επανένταξη των μαθητών/τριών στη μαθησιακή διαδικασία και η βελτίωση της απόδοσής τους ώστε να ολοκληρώσουν την Υποχρεωτική Εκπαίδευση,
     η μείωση της μαθητικής διαρροής και της πρόωρης εγκατάλειψης του σχολείου και
     η ενίσχυση της πρόσβασης και της ομαλής συμμετοχής όλων των μαθητών στο εκπαιδευτικό σύστημα
     ολοκλήρωση της Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης και η παροχή δυνατότητας πρόσβασης στην δεύτερη βαθμίδα της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για όλους τους φοιτούντες μαθητές.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στα παρακάτω pdf αρχεία.

ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ_ΟΔΗΓΟΣ

ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ 21-22-ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΡΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ