Μήνυμα της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων για τον εορτασμό της επετείου της 28ης Οκτωβρίου.

Αγαπητές μαθήτριες και αγαπητοί μαθητές,

Αγαπητές και αγαπητοί εκπαιδευτικοί,

Την 28η Οκτωβρίου γιορτάζουμε την ιστορική στιγμή του 1940, όταν η Ελλάδα μας ύψωσε το ανάστημά της και είπε το ηρωικό «ΟΧΙ» στον εισβολέα, εισερχόμενη με σθένος σε έναν πόλεμο ενάντια σε ισχυρά στρατεύματα της εποχής, κατά του φασισμού και του ναζισμού. Η χώρα μας αρνήθηκε να παραδοθεί, και ο λαός μας απέκρουσε σκληρά μαχόμενος μέχρις εσχάτων, παρά την εμφανή ανισότητα των στρατιωτικών δυνάμεων, τον επίδοξο κατακτητή, καθυστέρησε την επέλαση του Άξονα, ενθάρρυνε τους υπόλοιπους λαούς που αντιστέκονταν και αποτέλεσε υπόδειγμα ηρωισμού και πηγή έμπνευσης.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο παρακάτω pdf αρχείο.

Μήνυμα_της_Υπουργού_Παιδείας_κ_Θρησκευμάτων_για_την_εορτή_28ης_Οκτωβρίου

Σχετική Ανάρτηση

«Ενημερωτική συνάντηση φιλολόγων σχετικά με τους 6ους Περιφερειακούς Μαθητικούς Αγώνες Γλώσσας».«Ενημερωτική συνάντηση φιλολόγων σχετικά με τους 6ους Περιφερειακούς Μαθητικούς Αγώνες Γλώσσας».

Σε συνέχεια της προκήρυξης των 6ων Περιφερειακών Μαθητικών Αγώνων Νέας Ελληνικής Γλώσσας την οποία σας αποστείλαμε πρόσφατα, σας προσκαλούμε στη διαδικτυακή ενημερωτική συνάντηση που διοργανώνει ο «Φιλόλογος» την Τετάρτη 22