Παγκόσμια ημέρα κατά της Παχυσαρκίας Εκτύπωση E-mail

Την Πέμπτη 30 Οκτωβρίου 2014 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση, στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας κατά της παχυσαρκίας που είναι η  25 του Οκτώβρη κάθε έτους. Τον πρόλογο έκανε ο διευθυντής του σχολείου κος Καλαϊτζής και στη συνέχεια την ενημέρωση έκανε η καθηγήτρια φυσικής αγωγής του σχολείου κα Καούρη, η οποία αναφέρθηκε εκτεταμένα και με πολλές λεπτομέρειες στη φυσική κατάσταση που βρίσκονται οι έφηβοι της Ελλάδος και στις συνήθειές τους σε άσκηση και διατροφή. Παρουσιάστηκαν τα αποτελέσματα του προγράμματος του ΕΥΖΗΝ , ενημερώθηκαν οι μαθητές για τις ομάδες των τροφών, δόθηκαν παραδείγματα για το τι πρέπει να περιέχει ένα υγιεινό γεύμα, τονίστηκε ότι έχουν ιδιαίτερη αξία η σωστή διατροφή και η άσκηση για τη σωστή σωματική, πνευματική και ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη των παιδιών. Πληροφορήθηκαν για τα οφέλη και τους τρόπους άσκησης στον ελεύθερο χρόνο τους. Στο τέλος τέθηκε πλήθος ερωτήσεων από τους μαθητές και τις μαθήτριες, πράγμα το οποίο φανερώνει τις ανησυχίες των παιδιών για την κατάσταση του σώματός τους και τη σωστή ανάπτυξή τους.

Σύνταξη: Καούρη Ιφιγένεια.

PA300384

Τελευταία Ενημέρωση ( Σάββατο, 31 Ιανουάριος 2015 21:55 )