Εκδήλωση για το Κοινωνικό Σχολείο Εκτύπωση E-mail

Τη Δευτέρα 13 Οκτωβρίου 2014 το σχολείο μας συμμετείχε στην 1η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, στο ευρύτερο πλαίσιο του «Κοινωνικού Σχολείου». Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζοντας την «παρεμβατική δυναμική» της Άθλησης και της Δια βίου Άσκησης στην ισόρροπη ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας, θεσμοθέτησε την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους. Αυτή η ημέρα θα συνδέεται κάθε σχολική χρονιά με κεντρικό θεματικό άξονα ευρύτερου μαθησιακού/ συμπεριφορικού πεδίου, που θα υλοποιείται βιωματικά μέσα από το Σχολικό αθλητισμό, και το οποίο φέτος είναι «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».

Στο σχολείο μας έγινε ομιλία για το θεματικό άξονα από την καθηγήτρια φυσικής αγωγής του σχολείου μας κα Ιφιγένεια Καούρη. Ακολούθησε προβολή της ταινίας «Άθικτοι» , η οποία άρεσε και συγκίνησε τα παιδιά. Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε περίπατος στο δάσος που κατέληξε στο γήπεδο της Ρητίνης, όπου όλοι οι μαθητές και η εκπαιδευτικοί του σχολείου μας συμμετείχαν σε ποικίλες αθλοπαιδειές όπως ρίψη-σπογγώδες μπαλάκι, σκυταλοδρομία με μπαλόνια, χορός σε δύο κύκλους με θέμα «Χορεύουμε όλοι μαζί γιατί είμαστε ίσοι», αγώνες βόλεϋ 3x3 και τέλος αγώνας ποδοσφαίρου.

Σύνταξη: Καούρη Ιφιγένεια.

PA120200PA120267PA120278PA120301PA120305

Τελευταία Ενημέρωση ( Σάββατο, 31 Ιανουάριος 2015 21:58 )