Διαδρομές της πόλης μου (My town trails) Εκτύπωση E-mail

Καλαϊτζής Χρήστος
Καρανάτσιου Μαρία
Λάμπρου Γλυκερία

Στα πλαίσια του προγράμματος  Comenius με τίτλο  ?My town trails? που υλοποιείται από το Γυμνάσιο Ρητίνης, πραγματοποιήθηκε διαγωνισμός ποιήματος. Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε σε όλα τα σχολεία εταίρους και από κάθε σχολείο επιλέχθηκε το καλύτερο ποίημα Ο νικητής του δικού μας διαγωνισμού είναι ο μαθητής Βασίλειος Σκράπας. Το ποίημα:

Σ? ένα Δήμο εκεί ψηλά
στων Πιερίων τα βουνά
βρίσκονται τρία πανέμορφα χωριά.
Στο μεγαλύτερο κατοικώ εγώ
και το τονίζω ότι τη Ρητίνη αγαπώ.
για τ? άλλα δύο έχω κάτι να σας πω
Ότι στο Ελατοχώρι το ψηλό
μέσ? τα έλατα κρυμμένο
που έχει αέρα καθαρό
υπάρχει χιονοδρομικό
Μα στην Βρία την ωραία
υπάρχουν πιο πολλά αρχαία.
Και προτού έρθουν των εταίρων τα παιδιά
θέλησα τα ξεναγήσω προφορικά
σε γεγονότα ιστορικά και τοπικά.
Ερχόμενος κάποιος στα ορεινά
τον Όλυμπο αντικρίζει αρχικά
του μυθικού Δία και των υπόλοιπων Θεών
όπως και τα Πιέρια όρη των Μουσών.
Άφθονα δέντρα και φυτά συναντάς ολόγυρα
μοναστήρια και εκκλησιές
με στολίδι τον Αϊ Γιώργη τον παλιό
που λειτουργούσε σαν κρυφό σχολειό.
Μικροί, μεγάλοι, γέροντες ζουν αρμονικά
και σαν έρθετε εδώ
θα δείτε πως λέω την αλήθεια πάντα εγώ.
Αυτά είχα να σας πω, σας χαιρετώ
σας περιμένω να έρθετε στον νομό
και να σας δώ!!!

Στα πλαίσια των ευρωπαϊκών προγραμμάτων Δια Βίου Μάθησης /Comenius ? Πολυμερείς Σχολικές Συμπράξεις ξεκίνησε η υλοποίηση προγράμματος με θέμα « Διαδρομές της πόλης μου» από το Γυμνάσιο Ρητίνης.
Στις 18/11/2007 έως 21/11/2007 πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνάντηση των εκπαιδευτικών από τα σχολεία ? εταίρους στο Haskovo της Βουλγαρίας.
Το πρόγραμμα στοχεύει να φέρει τους μαθητές σε επαφή  με την πολιτισμική διαφορετικότητα της Ευρώπης, να γνωρίσουν άλλες κουλτούρες και  να αναπτύξει το αίσθημα της τοπικής ταυτότητας. Επίσης στοχεύει να βοηθήσει στην ανάπτυξη δεξιοτήτων των μαθητών όπως στην χρήση των νέων τεχνολογιών και στην εξάσκηση των ξένων γλωσσών.
Κατά τη διάρκεια της υλοποίησης του προγράμματος τα παιδιά θα ασχοληθούν με τις πόλεις τους αλλά και τις πόλεις των εταίρων τους και θα πραγματοποιηθούν επισκέψεις στις χώρες που συμμετέχουν. Στην συγκεκριμένη σύμπραξη συμμετέχουν ένα σχολείο από τη Βουλγαρία, δύο από την Τουρκία ένα από την Πολωνία και το γυμνάσιο της Ρητίνης από την Ελλάδα.

Τελευταία Ενημέρωση ( Δευτέρα, 28 Φεβρουάριος 2011 09:28 )

Αρχική σελίδα Προγράμματα Προγράμματα 2007-2008 Διαδρομές της πόλης μου (My town trails)