Πόντος Δικαίωμα στη Μνήμη Εκτύπωση E-mail

Την Παρασκευή 19 Μαρτίου αντιπροσωπεία μαθητών του Γυμνασίου Ρητίνης συνοδεία των εκπαιδευτικών Παναγιώτη Αραπάκη και Κων/νου Τζακώστα πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στην έκθεση φωτογραφίας ιστορικής μνήμης του Ποντιακού Ελληνισμού «ΠΟΝΤΟΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ». Η έκθεση έγινε στο χώρο του 1ου Δημοτικού σχολείου Κατερίνης υπό την επίβλεψη του καθηγητή κ. Φωτιάδη. Οι μαθητές και μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να περιπλανηθούν στους χώρους της έκθεσης όπου και έμειναν έκπληκτοι από την εντυπωσιακή συλλογή πινάκων ζωγραφικής οι οποίοι μετουσίωναν το δράμα του ξεριζωμού των Ελλήνων του Πόντου από τις πατρογονικές εστίες. Στην συνέχεια ακολούθησαν τη «μικρή διαδρομή» της έκθεσης στο χρόνο ξεκινώντας την περιήγηση από την εγκατάσταση των ελληνικών πληθυσμών στον Πόντο από τον 5ο  αι. π.Χ., την οικονομική και πολιτισμική ανάπτυξη, τους διωγμούς από το σταλινικό καθεστώς και τον εκτοπισμό στα βάθη της Καυκασίας, μέχρι τη γενοκτονία και την αναγκαστική προώθηση στη μητέρα Ελλάδα. Το πλούσιο φωτογραφικό υλικό συνοδευόμενο από χρήσιμα ιστορικά πληροφοριακά υπομνήματα κατέστησαν την περιήγησή μας στο χώρο-χρόνο εύκολη και ανεμπόδιστη. Στο τέλος της επίσκεψής μας οι μαθητές έγραψαν τις σκέψεις και τις εντυπώσεις τους στο βιβλίο επισκεπτών της έκθεσης και με χαρά δέχθηκαν την προσφορά έντυπου υλικού και της Ιστορίας του Ποντιακού Ελληνισμού για τη σχολική μας βιβλιοθήκη εκ μέρους του  κ. Φωτιάδη. Την αντιπροσωπεία των μαθητών αποτελούσαν οι μαθητές και μαθήτριες της Α? Γυμνασίου Γιάννης Γκουτζιλίκας, Δημήτρης Κοροβέσης, Παναγιώτης Κουτλουμπάσης, Μερόπη Χασιακή, Πηνελόπη  Σιάπακα, και οι μαθήτριες της Β? Γυμνασίου Μαρία Σιάσιου και Μαρία Σιασοπούλου.

1267957831140698216115318334451595336678164303064916800576581999894685

Τελευταία Ενημέρωση ( Τετάρτη, 23 Φεβρουάριος 2011 01:13 )