Επίσκεψη στο Κ.Π.Ε. Γρεβενών Εκτύπωση E-mail

Το διήμερο 8 και 9 Φεβρουαρίου 2010 ομάδα μαθητών του Γυμνασίου Ρητίνης, η οποία συμμετέχει στο πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης «Εκκλησίες και ξωκλήσια του Δήμου Πιερίων», πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κ.Π.Ε. Γρεβενών. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να έλθουν σε επαφή με τις έννοιες του οικοτουρισμού, της αειφόρου ανάπτυξης και της φέρουσας ικανότητας ανάπτυξης κάθε τόπου. Πήραν μέρος σε ενδιαφέρουσες δραστηριότητες και διεξήγαγαν έναν πρωτότυπο «αγώνα λόγων» ανταλλαγής επιχειρημάτων με υποθετικό σενάριο την κατασκευή μιας υπερπολυτελούς ξενοδοχειακής μονάδας στα όρια μιας περιοχής ιδιαίτερου φυσικού κάλλους. Τη δεύτερη ημέρα της επίσκεψής μας, μεταβήκαμε στο χωριό Σπήλαιο, στο όρος  Όρλιακας. Εκεί οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες εργασίας και καθοδηγούμενοι από τους εισηγητές του Κ.Π.Ε. ασκήθηκαν στη χρονολόγηση εκκλησιαστικών μνημείων, στον προσανατολισμό και στην παρατήρηση μετεωρολογικών στοιχείων. Τέλος, οφείλουμε να εκφράσουμε τις θερμότερες ευχαριστίες μας στα στελέχη του Κ.Π.Ε. Γρεβενών για την επιλογή του σχολείου μας στο συγκεκριμένο πρόγραμμα. Η άψογη οργάνωση, ο ζήλος, η φιλοξενία και η καλή διάθεση θα μας μείνουν αξέχαστα. Εις το επανιδείν Ειρήνη, Δημήτρη, Σάκη, Δημήτρη?

10596375031131683391120175982513758858751443999907163138222718968373122084784783
Τελευταία Ενημέρωση ( Τετάρτη, 23 Φεβρουάριος 2011 01:14 )