Σεμινάριο παροχής «ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ» Εκτύπωση E-mail

Το Γυμνάσιο Ρητίνης σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου διοργάνωσε τη Δευτέρα 23/11/2009 στην αίθουσα τελετών του σχολείου επιμορφωτικό σεμινάριο με τίτλο «Πρώτες Βοήθειες». Η εκδήλωση έγινε στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Υγείας «Ασκώντας σώμα και ψυχή στο νερό», που υλοποιείται  στο σχολείο μας από τους καθηγητές κ. Καλαϊτζή Χρήστο και κ. Μπουροζίκα Δημήτριο με μαθητές της Β΄ και Γ΄τάξης. Εισηγητής του σεμιναρίου ήταν ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής κ. Δημήτριος Κατιρτζής, αρχηγός του σώματος εθελοντών διασωστών - ναυαγοσωστών του τμήματος του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού του νομού Πιερίας. Ο κ. Κατιρτζής πρόβαλλε τη σημασία των πρώτων βοηθειών στο πλαίσιο της πρωτοβάθμιας ιατρικής με τρόπο παραστατικό και ενδιαφέρον  και επέδειξε τρόπους παροχής πρώτων βοηθειών ανάλογα με κάθε περιστατικό. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με τον κ. Κατιρτζή ο οποίος έλυσε απορίες και μοιράστηκε τις πλούσιες εμπειρίες του με τα παιδιά. Στην εκδήλωση συμμετείχαν το εκπαιδευτικό προσωπικό και οι μαθητές του Δημοτικού σχολείου Ρητίνης. Η συμμετοχή των μαθητών και η παρουσία των γονέων τους ήταν αθρόα και ενθαρρυντική για τη διοργάνωση μελλοντικών εκδηλώσεων. Με την ολοκλήρωση της εκδήλωσης προσφέρθηκαν γλυκά και εδέσματα.

108722164611529431961443351475144368582914707963352046214259
Τελευταία Ενημέρωση ( Τετάρτη, 23 Φεβρουάριος 2011 01:18 )